This 100nF film capacitor features a radial package with a lead diameter of 0.8mm and a lead pitch of 15mm. It has a maximum operating temperature of 110°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in bulk and is RoHS compliant. It has a capacitance tolerance of 5% and a dielectric material of polypropylene.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Depth | 6mm |
| Dielectric | PP |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 18mm |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |