This TDK B32672Z5154J189 is a power factor correction film capacitor with a capacitance of 0.15uF and a voltage rating of 520VDC. It has a tolerance of 5% and a dielectric material of polypropylene. The capacitor is designed for through hole mounting with a radial termination style and measures 18 X 6 X 11 in size. It operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK B32672Z5154J189 technical specifications.
| Capacitance | 0.15uF |
| Voltage | 520VDC|277VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 520VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 277VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Type | Power Factor Correction |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 18 X 6 X 11mm |
| Terminal Pitch | 15mm |