TDK's B32672Z6104J000 is a power factor correction film capacitor with a capacitance of 0.1uF and a voltage rating of 630VDC. It has a tolerance of 5% and is designed for through hole mounting with a radial termination style. The capacitor operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius. It is constructed with a polypropylene dielectric and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.1uF |
| Voltage | 630VDC|310VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 630VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 310VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Type | Power Factor Correction |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 18 X 6 X 11mm |
| Terminal Pitch | 15mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |