TDK B32673P4225K000 technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Height | 16.5mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 26.5mm |
| Life (Hours) | 200000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 510 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PFC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 450V |
| Voltage Rating (AC) | 160V |
| DC Rated Voltage | 450V |
| Width | 8.5mm |