TDK's B32673P6334K000 is a 330nF film capacitor with a voltage rating of 630V and 10% tolerance. It is available in a radial package with a height of 15mm and a lead diameter of 0.8mm. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and has a life expectancy of 200,000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK B32673P6334K000 technical specifications.
| Capacitance | 330nF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Height | 15mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 26.5mm |
| Life (Hours) | 200000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 720 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PFC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 630V |
| Voltage Rating (AC) | 200V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 6mm |