
This 1uF capacitor features a radial package with through hole mount, utilizing polypropylene dielectric material. Operating temperature range is from -40°C to 105°C. The component is RoHS compliant and not Reach SVHC compliant. Equivalent series resistance is 24.2 milliohms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32674D1105K000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | Radial |
| Depth | 12.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 24.2mR |
| Height | 21.5mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Length | 6mm |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 31.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32674 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 900V |
| DC Rated Voltage | 750V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32674D1105K000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.