Capacitor; Film; 2.2uF 10% 450VDC (Vop 630VDC; Vrms 275VAC; Vp 675VDC)
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric Material | PP |
| Lead Pitch | 1.083inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 1120 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32674 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 611mV |
| DC Rated Voltage | 630V |
| RoHS | Compliant |