TDK's B32682-A2101-J189 is a pulse type film capacitor with a capacitance of 100pF and a working voltage of 2000VDC. The capacitor features a tolerance of 5% and a dielectric material of polypropylene (PP). It is designed for through hole mounting with a radial termination style and a wound construction. The capacitor measures 18 x 5 x 10.5mm in size with a terminal pitch of 15mm. It operates over a temperature range of -55 to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100pF |
| Voltage | 2000VDC|500VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 2000VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 500VAC |
| Type | Pulse |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Wound |
| Size | 18 X 5 X 10.5mm |
| Terminal Pitch | 15mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |