Cap Film 0.033uF 630V PP 5% (26.5 X 6 X 15mm) Radial Wound 22.5mm 100°C T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.033uF |
| Voltage | 630VDC|300VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 630VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 300VAC |
| Type | Pulse |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Wound |
| Size | 26.5 X 6 X 15mm |
| Terminal Pitch | 22.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |