TDK's B32684-A6224-J189 is a pulse film capacitor with a capacitance of 0.22uF and a DC rated voltage of 630VDC. The capacitor has a tolerance of 5% and is constructed with a wound design. It is designed for through hole mounting with a radial termination style and has a size of 31.5 X 12.5 X 21.5. The capacitor operates within a temperature range of -55 to 100 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.22uF |
| Voltage | 630VDC|300VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 630VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 300VAC |
| Type | Pulse |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Wound |
| Size | 31.5 X 12.5 X 21.5mm |
| Terminal Pitch | 27.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |