TDK's B32684-A7683-J189 is a pulse film capacitor with a capacitance of 0.068uF and a working voltage of 1250VDC. It has a tolerance of 5% and is designed for through hole mounting with a radial termination style. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 100°C and is constructed with a wound design.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.068uF |
| Voltage | 1250VDC|450VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 1250VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 450VAC |
| Type | Pulse |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Wound |
| Size | 31.5 X 13.5 X 23mm |
| Terminal Pitch | 27.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |