
The TDK B32774D8505K000 is a ceramic capacitor with a capacitance of 5uF and a tolerance of 10%. It has a voltage rating of 800V and is designed for through hole mounting. The capacitor has a radial package with a lead pitch of 27.5mm and a lead diameter of 0.8mm. It operates over a temperature range of -40°C to 105°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 5uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 14mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15.3mR |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 31.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32774 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 800V |
| DC Rated Voltage | 800V |
| RoHS | Compliant |