
This 20uF capacitor has a voltage rating of 800V and is packaged in a radial configuration. It is made from polypropylene with a tolerance of 10%. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant but not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32776E8206K000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 20uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6.5mR |
| Height | 37mm |
| Lead Diameter | 1mm |
| Lead Pitch | 37.5mm |
| Length | 42mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 110 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | DC LINK |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 800V |
| DC Rated Voltage | 800V |
| Width | 28mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32776E8206K000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.