This 14uF capacitor features a radial package with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a dielectric of polypropylene and an equivalent series resistance of 5.5 milliohms. The capacitor is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 110. It is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32776G0146K000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 14uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | PP |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5.5mR |
| Height | 37mm |
| Lead Diameter | 1.2mm |
| Lead Pitch | 37.5mm |
| Length | 42mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 110 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32776 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 920V |
| Voltage Rating (AC) | 920V |
| DC Rated Voltage | 1.1kV |
| Width | 28mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32776G0146K000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.