The TDK B32776G8156K000 is a radial through hole film capacitor with a capacitance of 15uF and a tolerance of 10%. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is RoHS compliant and has a voltage rating of 800V. It is available in a radial package with a lead pitch of 37.5mm and is terminated with PC pins.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32776G8156K000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 15uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 7mR |
| Lead Pitch | 37.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32776 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 800V |
| DC Rated Voltage | 800V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32776G8156K000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.