
Film Capacitor, Polypropylene, 630V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.033uF, Through Hole Mount, 5116, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 33nF |
| Package/Case | Radial |
| Depth | 4mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Dissipation Factor | 1% |
| Height | 9mm |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Length | 6mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 13mm |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Ratings | X2 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32921 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 630V |
| Voltage Rating | 305V |
| Voltage Rating (AC) | 305V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| RoHS | Compliant |
