This is a radial capacitor with a capacitance of 150nF, a DC rated voltage of 630V, and an AC voltage rating of 305V. It has a tolerance of 20% and is constructed with a polypropylene dielectric material. The capacitor is available in a radial package with a lead diameter of 0.8mm and a lead pitch of 15mm. It has a maximum operating temperature of 110°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 150nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 6mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 18mm |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32921C/D thru B32928C/D |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating (AC) | 305V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 18mm |
| RoHS | Compliant |