The TDK B41252A9338M060 is a 100VDC aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 3300uF and a tolerance of 20%. It has a low ESR type and a maximum operating temperature of 105°C. The capacitor is designed for through hole mounting with a snap-in termination style and a terminal pitch of 10mm. It has a lifetime of 2000 hours and a maximum ripple current of 3590. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a size of 30 x 50mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK B41252A9338M060 technical specifications.
| Capacitance | 3300uF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Ripple Current | 3590mA |
| Leakage Current | 6600@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 30 X 50mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 10mm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |