The B41505A128M7 is a 1.2mF aluminum electrolytic capacitor with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It features a radial package with a seated height of 1.063inch and a lead pitch of 0.394inch. The capacitor has a voltage rating of 80V and a tolerance of 20%. It is suitable for through hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK B41505A128M7 technical specifications.
| Capacitance | 1.2mF |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 104mR |
| Height - Seated (Max) | 1.063inch |
| Impedance | 110mR |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 160 |
| Packaging | Bulk |
| Series | B41505 |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 80V |