The B41505A8108M2 is a 1mF aluminum electrolytic capacitor from TDK, rated for 63V with a tolerance of 20%. It has a radial package with a diameter of 22mm and a height of 25mm. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is available in bulk packaging with a quantity of 320 pieces.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK B41505A8108M2 technical specifications.
| Capacitance | 1mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 22mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 149mR |
| Height | 25mm |
| Height - Seated (Max) | 1.063inch |
| Impedance | 159mR |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 320 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1A |
| Series | B41505 |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 63V |