TDK B41505A9158M2 technical specifications.
| Capacitance | 1.5mF |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 66mR |
| Height - Seated (Max) | 1.654inch |
| Impedance | 70mR |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 160 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.9A |
| Series | B41505 |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |