TDK B41505F9108M002 technical specifications.
| Capacitance | 1mF |
| Package/Case | Aluminum |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 30mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100mR |
| Length | 30mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 80 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.5A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B41505 |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 100V |