The B41505F9108M7 is a radial lead aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 1mF and a voltage rating of 100V. It has an equivalent series resistance of 100mR and a tolerance of 20%. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK B41505F9108M7 technical specifications.
| Capacitance | 1mF |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100mR |
| Height - Seated (Max) | 1.26inch |
| Impedance | 106mR |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 160 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 1.5A |
| Series | B41505 |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |