The TDK B41605A8158M2 is a 1.5mF aluminum electrolytic capacitor with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a 28mR equivalent series resistance and a 20% capacitance tolerance. The capacitor has a diameter of 22mm and a height of 40mm, and is designed for through hole mount. It has a life expectancy of 2000 hours and a ripple current rating of 4.9A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK B41605A8158M2 technical specifications.
| Capacitance | 1.5mF |
| Package/Case | Aluminum |
| Diameter | 22mm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 28mR |
| Height | 40mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Ripple Current | 4.9A |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |