TDK B43458A5568M3 technical specifications.
| Capacitance | 5.6mF |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 23mR |
| Height - Seated (Max) | 5.677inch |
| Impedance | 31mR |
| Lead Pitch | 1.248inch |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 32 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 17A |
| Series | B43458 |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 450V |