TDK B72205S0300K101 technical specifications.
| Capacitance | 720pF |
| Clamping Current | 1A |
| Clamping Voltage | 93V |
| Current Rating | 1A |
| Depth | 3.6mm |
| Diameter | 5mm |
| Energy | 0.9J |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 30mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 8.5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Max Varistor Voltage | 51.7V |
| Min Varistor Voltage | 42.3V |
| Max Voltage Rating (AC) | 30V |
| Max Voltage Rating (DC) | 38V |
| Mount | Through Hole, Radial |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Standard |
| Termination | Radial |
| Thickness | 3.6mm |
| Tolerance | 10% |
| Varistor Voltage | 47V |
| Voltage Rating (AC) | 30V |
| DC Rated Voltage | 38V |