TDK B72205S2301K101 technical specifications.
| Capacitance | 45pF |
| Clamping Current | 5A |
| Clamping Voltage | 775V |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 4.7mm |
| Diameter | 5mm |
| Energy | 15J |
| ESD Protection | No |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 8.5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 50A |
| Max Surge Current | 800A |
| Max Varistor Voltage | 517V |
| Min Varistor Voltage | 423V |
| Max Voltage Rating (AC) | 300V |
| Max Voltage Rating (DC) | 385V |
| Mount | Through Hole, Radial |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AdvanceD |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Varistor Voltage | 470V |
| Voltage Rating | 385V |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 385V |
| Voltage Tolerance | 10% |