TDK B72207S0250K111 technical specifications.
| Capacitance | 1.4nF |
| Package/Case | Metal |
| Clamping Current | 2.5A |
| Clamping Voltage | 77V |
| Current Rating | 2.5A |
| Depth | 3.7mm |
| Diameter | 7mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Surge Current | 250A |
| Max Voltage Rating (AC) | 25V |
| Max Voltage Rating (DC) | 31V |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B722 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Varistor Voltage | 39V |
| Voltage Rating (AC) | 25V |
| DC Rated Voltage | 31V |