TDK B72214S0300K151 technical specifications.
| Capacitance | 4.95nF |
| Package/Case | Metal |
| Clamping Current | 10A |
| Clamping Voltage | 93V |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 4.4mm |
| Diameter | 14mm |
| Energy | 9J |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Surge Current | 1kA |
| Max Varistor Voltage | 51.7V |
| Min Varistor Voltage | 42.3V |
| Max Voltage Rating (AC) | 30V |
| Max Voltage Rating (DC) | 38V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Standard |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Varistor Voltage | 47V |
| Voltage Rating (AC) | 30V |
| DC Rated Voltage | 38V |