TDK B72214S2251K101 technical specifications.
| Capacitance | 350pF |
| Package/Case | Radial |
| Clamping Current | 50A |
| Clamping Voltage | 650V |
| Contact Plating | Tin |
| Depth | 5.2mm |
| Diameter | 15.5mm |
| Energy | 100J |
| ESD Protection | No |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 25mm |
| Material | Metal |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Surge Current | 6kA |
| Max Varistor Voltage | 429V |
| Min Varistor Voltage | 351V |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 320V |
| Mount | Through Hole, Radial |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AdvanceD |
| Varistor Voltage | 390V |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 320V |
| Voltage Tolerance | 10% |