TDK B72240B0131K001 technical specifications.
| Capacitance | 5.6nF |
| Package/Case | Module |
| Clamping Current | 300A |
| Clamping Voltage | 340V |
| Depth | 14mm |
| Energy | 310J |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 24mm |
| Lead/Base Style | Screw |
| Length | 60mm |
| Material | Metal |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Surge Current | 40kA |
| Max Varistor Voltage | 225.5V |
| Min Varistor Voltage | 184.5V |
| Max Voltage Rating (AC) | 130V |
| Max Voltage Rating (DC) | 170V |
| Mount | Chassis Mount, Bolt |
| Number of Circuits | 1 |
| Packaging | Box |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HighE |
| Varistor Voltage | 205V |
| Voltage Rating (AC) | 130V |
| DC Rated Voltage | 170V |
| Width | 14mm |