TDK B82470A1103M technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 750mA |
| DC Resistance (DCR) | 305mR |
| Depth | 4.8mm |
| Height | 1.2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.047inch |
| Inductance | 10uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.189inch |
| Max DC Current | 750mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Series | B82470-A1-M |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.035274oz |
| Width | 0.189inch |