TDK C0603X5R1E223M030BB technical specifications.
| Capacitance | 22nF |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Dielectric | X5R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.024inch |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Weight | 6E-06oz |
| Width | 0.012inch |