TDK C1005JB1A105K050BB technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.039inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Thickness | 0.022inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Weight | 0.001199oz |
| Width | 0.02inch |