The C1005X5R0J105M is a ceramic capacitor with a capacitance of 1uF, X5R dielectric, and a voltage rating of 6.3V. It has a tolerance of 20% and is packaged in a 0402 SMD case. The capacitor has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK C1005X5R0J105M technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | X5R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |