The C1005X5R1C105M is a 1uF ceramic capacitor with a voltage rating of 16V. It has a tolerance of 20% and is available in a 0402 SMD/SMT package. The capacitor operates over a temperature range of -55°C to 85°C and is lead free. It is packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK C1005X5R1C105M technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | 0402 |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | X5R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |