TDK C1005X6S0G105K technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | 0402 |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | X6S |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 4V |
| DC Rated Voltage | 4V |