TDK C1005X6S1C105K050BC technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | X6S |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.039inch |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Thickness | 0.022inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 16V |
| Width | 0.02inch |