TDK C1608JB1A106M080AC technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Width | 0.031inch |