TDK C2012JB1E226M125AC technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 1.25mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.057inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.049inch |