TDK C2012X5R1E226M125AC technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | 0805 |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | X5R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.079inch |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | C |
| Thickness | 0.057inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| Width | 0.049inch |