The C2012X5R1V335K(125AB) is a 3.3uF ceramic chip capacitor from TDK with a voltage rating of 35VDC and a tolerance of 10%. It has a dielectric of X5R and is constructed with a flat, ceramic chip case style. The capacitor is rated for operation between -55°C and 85°C and is suitable for surface mount applications with a pad termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK C2012X5R1V335K(125AB) technical specifications.
| Capacitance | 3.3uF |
| Voltage | 35VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X5R |
| DC Rated Voltage | 35VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Package/Case | 0805 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 1.25mm |