TDK C3225X7R1H225K250AB technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | 1210 |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Series | C |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |