TDK C3225X7R2A225K230AM technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | 1210 |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | X7R |
| Features | Soft Termination |
| Height | 2.3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Series | C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.098inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Weight | 0.000564oz |
| Width | 0.098inch |