TDK CGA2B2X5R1C104M050BA technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | 0402 |
| Dielectric | X5R |
| Height | 0.5mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CGA |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |