TDK CGA2B2X7R1H102M050BA technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Package/Case | 0402 |
| Height | 550um |
| Length | 0.039inch |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Series | CGA |
| Thickness | 0.022inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.02inch |