TDK CGA2B2X7R1H152K050BA technical specifications.
| Capacitance | 1.5nF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.5mm |
| Length | 1mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CGA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |