TDK CGB2A1X7S0G105K033BC technical specifications.
| Capacitance | 1uF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Dielectric | X7S |
| Height | 0.33mm |
| Length | 0.039inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CGB |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 4V |
| DC Rated Voltage | 4V |
| Width | 0.02inch |