The CK45-B3AD102KYNR is a general purpose ceramic capacitor from TDK with a capacitance of 1nF and a voltage rating of 1kV. It has a 10% tolerance and is designed for through hole mounting. The capacitor has a radial package with a height of 0.394inch and a lead diameter of 0.6mm. It operates over a temperature range of -25°C to 105°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK CK45-B3AD102KYNR technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 1nF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.394inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CK45 |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 1kV |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 5mm |