The CK45-B3AD151KYNN is a general purpose ceramic capacitor from TDK with a capacitance of 150pF and a voltage rating of 1kV. It features a radial package style with a lead pitch of 0.197inch and a maximum operating temperature of 105°C. This capacitor is suitable for through hole mounting and is available in a bulk packaging with 1000 units per package. It is compliant with RoHS regulations and is part of the CK45 series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK CK45-B3AD151KYNN technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 150pF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.374inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CK45 |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 1kV |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 5mm |